by

Kapitán Amerika: Návrat prvního Avengera (Capitan America: The Winter Soldier)

Tento článek tu suším již docela dlouho, konkrétně od 5. 4. 2014, recenzi (nebo spíše dojmy) ale napíšu i tak, jednak proto, že tento film je v rámci Marvel Cinematic Universe tak průlomový, takže ho rozhodně z povinnosti musí vidět každý komiksový fanoušek a jednak proto, že tento film nedávno vyšel na DVD / Blu-ray, takže jsem jej viděl znovu.

Tak jsem se po dlouhé době zase jednou vypravil do kina… Tentokráte na kapitána Ameriku: The Winter Soldier (Návrat prvního Avengera), chodím na všechny filmy související s Avengers, ale i když byli druhý Thor a třetí (závěrečný) Iron-man skvělí, tak tohle bylo naprosto dech beroucí a dle mého názoru se to vyrovná Avengers!

 

Následující text obsahuje spoilery


Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi

–ČSFD

cap_2

Krátce k ději


Steve Rogers (Chris Evans) se během své raní rozcvičky v podobě půlhodinového běhu na dvacet kilometrů setká s bývalým vojákem Samem Wilsonem (Anthony Mackie), to ale ještě netuší, že se z nich za pár filmových minut stanou přátelé bojující bok po boku proti zákeřné Hydře.

Po raní rozcvičce a krátkým poklábosením s budoucím Falconem je kapitánovi přidělen nový úkol, kterého se má účastnit i jeho stará známá Black Widow (Scarlett Johansson). Mají za úkol osvobodit loď S.H.I.E.L.D.u ze zajetí bývalého agenta francouzské rozvědky a jeho žoldáckých kolegů. Po úspěšném splnění úkolu si jde Steve pohovořit s Nickem Furym (Samuel L. Jackson) o neustálém zatajovaní nejrůznějších informací, ředitel Fury mu odhalí projekt „Insight“, jenž má zajistit likvidaci hrozeb ještě před případným zločinem.

cap_3

Nicméně sám Fury bezpečnosti projektu plně nevěří, a tak nařídil Black Widow, aby z lodi získala tajné informace, avšak při pokusu je extrahovat nedokáže prolomit zabezpečení, a tak žádá Světovou radu a jeho dlouholetého přítele Alexandra Piercona (Robert Redford) o pozdržení projekt „Insight“. Fury chce začít s šetřením, když na něj náhle neznámí útočníci uprostřed města spáchají atentát. Ostřílený agent zmizí do domu našeho známého kapitána, netrvá ale dlouho a najde ho jistý žoldák se jménem „Winter Soldier“ (Sebastian Stan) a zadaný úkol dokončí. Těsně před posledním výdechem předá Fury kapitánovi onu neproniknutelnou flashku a ještě před omdlením dodá, ať nikomu nevěří. Kapitán tedy, jen s hrstkou svých nejbližších přátel, začíná nebezpečnou výpravu, která povede až k rozpadu S.H.I.E.L.D.u jak jsme jej znali…

cap_1

Zhodnocení


Cítím ale potřebu poukázat na některé nedostatky tohoto filmu.

  • Vím, že je to film pouze o jediném hrdinovi. Počet postav, jež můžeme vidět, je tak značně omezen, ale alespoň na pár minut by se tam snad mohl mihnout Iron-man, když se hroutí celý S.H.I.E.L.D. a když je to právě on, kdo se podílel minimálně na motorech nových Helicarrierů. Proč jsme kupříkladu nikde neviděli Hawkeye, když je to agent S.H.I.E.L.D.u?

  • Bucky Burnes představující „Winter Soldiera“ neměl ve filmu velmi velkou úlohu, odvyprávění jeho příběhu se avšak očekává ve třetím Kapitánovi.

Naopak se mi velice líbilo, že film nebyl přecpaný vtipy, sarkastické, či jinak vtipné hlášky byly jen tam, kde se opravdu hodily

Děj odsýpá, dle mého osobního názoru by ale mohl film být klidně o něco delší, protože jeho námět byl tak zásadní, a kdyby po něm téma dalšího směřování S.H.I.L.D.u nedovyprávěl seriál Agents of S.H.I.L.D. (o tom si povykládáme někdy jindy), jeho délka by ani zdaleka nebyla dostačující.

Hudba a další drobnosti


Hudba je skvělá jako u všech ostatních filmů z MCU, tentokrát se o ni postaral Henry Jackman, jehož hudbu jsme mohli slyšet třeba již v v marvelovských X-Menech: První třída.

https://www.youtube.com/watch?v=iBIeDmtsj-E

Tento film spolu se spin-offovými Strážci Galaxie, chýlí ke konci marvelovskou fázi 2, na konci dubna roku 2015 se dočkáme ještě Avengers 2: Age of Ultron.

Za mě 98 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *